Calculate the heats of combustion for the following reactionsfrom the standard e
ID: 686440 • Letter: C
Question
Calculate the heats of combustion for the following reactionsfrom the standard enthalpies of formation. A) C2H2 (g) + 3 O2 (g) --> 2 CO2 (g) + 2 H20 (l) B) 2 H2S (g) + 3 O2 (g) --> 2 H2O (l) + 2 SO2 (g) C2H2 H = 227 kJ/mol CO2 H = -393.5 O2 H = 0 H2O H = -285.840 H2S H = -20.2 SO2 H = -296.8 Calculate the heats of combustion for the following reactionsfrom the standard enthalpies of formation. A) C2H2 (g) + 3 O2 (g) --> 2 CO2 (g) + 2 H20 (l) B) 2 H2S (g) + 3 O2 (g) --> 2 H2O (l) + 2 SO2 (g) C2H2 H = 227 kJ/mol CO2 H = -393.5 O2 H = 0 H2O H = -285.840 H2S H = -20.2 SO2 H = -296.8Explanation / Answer
We Know that : The given Reaction is : A) C2H2 (g) + 3O2 (g) --> 2 CO2 (g) + 2 H20 (l) Hrxn. = H (Products) - H (reactants) = 2 ( -393.5 ) + 2 ( -285.840 ) ] KJ - [ 227 + 3 (0 ) ] = -1585.68 KJ B) 2 H2S(g) + 3 O2 (g) --> 2 H2O (l) + 2SO2 (g) Hrxn. = H (Products) - H (reactants) = 2 ( -285.840 ) + 2 ( -296.8 ) ] KJ - [ 2 ( -20.2 ) ]KJ = -1124.88 KJRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.