A block of mass m_1 = 8.0 kg sits on a frictionless table and is connected by a
ID: 1411137 • Letter: A
Question
A block of mass m_1 = 8.0 kg sits on a frictionless table and is connected by a card [over a massless, frictionless pulley] to a second block of mass m_2 = 7.0 kg. hanging vertically. A force of 60.0N is applied to m_1 at an angle of 25 degree above the horizontal Draw the forces acting on each block. [Resole the forces where necessary] Determine the acceleration of the two blocks Determine the tension in the cord If the pulley [a solid disc] has o mass of M=2 70kg. and a radius of R = 0.11m. determine the acceleration of the system that now includes the pulley Use Newtons second law of rotation to determine the torque [T] exerted on the pulley by the two tensions.Explanation / Answer
a) Here, 65 * cos25 - T = 8a
and , T - 7 * 9.8 = 7a
b) Solving equations
=> acceleration of blocks = 0.646 m/sec2
c) Tension in cord = 64.078 N
d) Here, - 65 * cos25 + T1 = 8a
and , - T2 + 7 * 9.8 = 7a
=> (T2 - T1) = (Ma)/2
=> 68.6 - (2.7 *a)/2 - 58.91 = 15a
=> acceleration , a = 0.592 m/sec2
=> torque exerted = (64.456 - 63.64) * 0.11
= 0.08976 N.m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.