Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A block of mass m_1 = 6.0 kg is at rest on a plane that makes an angle theta = 3

ID: 1530692 • Letter: A

Question

A block of mass m_1 = 6.0 kg is at rest on a plane that makes an angle theta = 30.0 degree above the horizontal. The coefficient of static friction between the block and the incline is 0.47, The block is attached to a second block of mass m_2 that hangs freely by a string that passes over frictionless and massless pulley Find the range of possible values for m_2 for which the system will be in static equilibrium. What is the magnitude of the frictional force on the 6.0 kg block m_2 = 1.0 kg? A 150 g block is projected up a ramp with an initial speed of 7.2 m/s. The coefficient of kinetic friction between the ramp and the block is 0.23. If the ramp is inclined 30 degree with the horizontal, how far along the surface of the ramp does the block side before coming to a stop?

Explanation / Answer

m2g = T

T = m1gsin30-f

f = mue*m1gcos30

m2g = m1g(sin30-mue*cos30)

m2 = m1(sin30-mue*cos30) = 6(0.5-0.47*0.866)

m2 = 0.558 kg min

maximum

m2g = m1g(sin30+mue*cos30)

m2 = 5.442 kg

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote