Review Conceptual Example 6 before working this problem. For water vapor in air
ID: 1412253 • Letter: R
Question
Review Conceptual Example 6 before working this problem. For water vapor in air a 293 K, the diffusion constant is D = 2.4 Times 10^-5 m^2/s. As outlined in Problem 51(a), the time required for the first solute molecules to traverse a channel of length L is t = L^2/(2D), according to Fick's law. Find the time t for L = 0.0216 m. For comparison, how long would a water molecule take to travel L = 0.0216 m at the translational rms speed of water molecules (assumed to be an ideal gas) at a temperature of 293 K? Number Units Number UnitsExplanation / Answer
Diffusion constant D=2.4×10^-5 m^2/s
(A) ans
Length L=0.0216 m
We know that the time required t=L^2/2D
=(0.0216)^2/2×2.4×10^-5
=4.7×10^-4/4.8×10^-5
=9.8 sec
(B) ans
Now we find the RMS velocity Vrms=[3RT/M]
RMS velocity =[3×8.1×293/36]
=[7119.9/36]
=14.1 m/s
therefore the time t=s/v=0.0216/14.1=1.532*10^-3 sec
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.