An object is 30 cm in front of a converging lens with a focal length of 10 cm. F
ID: 1413307 • Letter: A
Question
An object is 30 cm in front of a converging lens with a focal length of 10 cm. Find the image distance. Describe the nature of the image. What is the magnification of the image? The light from this first lens is now made to pass through a second converging lens with focal lenght 5 cm. The distance between the lenses is 10 cm. Find the final image produced by this set-up and describe its nature. Give ray sketches with your answers.
please, show your work and asnwer each questions accordingly..Thanks!
Explanation / Answer
For first lens
=> 1/v = 1/10 - 1/30
=> v = 15 cm
=> image distance = 15 cm to right of lens
=> magnification = - 15/30 = - 0.5
=> real image is formed
For second lens
=> 1/v = 1/5 - 1/5
=> v = infinity
=> the final image produced by this set-up = at infinity
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.