A block is being pulled horizontally by a rope. It accelerates to the right at 1
ID: 1415587 • Letter: A
Question
A block is being pulled horizontally by a rope. It accelerates to the right at 11 m/s2. In the simulation on the right, the force vectors on the block are drawn, but each one points in the wrong direction, has the wrong magnitude, or both. We ignore the force of air resistance, the mass of the block is 5.0 kg. The tension force T is 78 N and the force of friction f is 23 N. The friction force acts opposite to the direction of the motion. Calculate the magnitudes of the weight mg and the normal force FN to the nearest newtonwhat are the direction and magnitude of a) the weight, b) the normal force, c) the tension, d) the frictional force thatmeet the stated requirements and givce desired acceleration.
a= 11 m/s2 T=78 N 5.0 kg 23 NExplanation / Answer
let f value wrong
78 - f = 5*11
f = 23N so f is correct
let T wrong
T - 23 = 5*11
T = 78 N T corect
let a is wrong
78- 23 = 5*a
a = 11m/s^2 ais also correct
weight force = 5*9.8 = 49 N
normal force = N = 49 N
tension = 78
frictional force = 23 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.