A block is being pushed up a frictionless incline by an applied horizontal force
ID: 1320692 • Letter: A
Question
A block is being pushed up a frictionless incline by an applied horizontal force, F=11.9N. (The angle is ? = 24.20 and the mass is 1.70kg.
What is the magnitude in m/s2 of the resulting acceleration of the block?
Please explain how you got the answer. I need to learn this.
A block is being pushed up a frictionless incline by an applied horizontal force, F=11.9N. (The angle is ? = 24.20 and the mass is 1.70kg. What is the magnitude in m/s^2 of the resulting acceleration of the block? Please explain how you got the answer. I need to learn this.Explanation / Answer
net fprce horizontal to the surface,
Fnet = F*cos(24.2) - m*g*sin(24.2)
m*a = 11.9*cos(24.2) - 1.7*9.8*sin(24.2)
a = (11.9*cos(24.2) - 1.7*9.8*sin(24.2))/1.7
= 2.37 m/s^2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.