Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A 30 g horizontal metal bar, 12 cm long, is free to slide up and down between tw

ID: 1416903 • Letter: A

Question

A 30 g horizontal metal bar, 12 cm long, is free to slide up and down between two tall, vertical metal rods that are 12 cm apart. A 5.0×102 T magnetic field is directed perpendicular to the plane of the rods. The bar is raised to near the top of the rods, and a 1.0 resistor is connected across the two rods at the top. Then the bar is dropped.

What is the terminal speed at which the bar falls? Assume the bar remains horizontal and in contact with the rods at all times.

Express your answer using two significant figures.

Explanation / Answer

F = mg = ILB ==> I = mg/(LB)
Energy = Fv = mgv = I^2R ==>
v = I^2R/(mg) = (mg/(LB))^2R/mg = mgR/(LB)^2

B = 0.05 T, g = 9.81 m/s^2
Since you didn't provide any units, I can only guess at the rest.
m = 0.03kg L = 12 cm (0.12 m), R = 1 ohm
v = 0.03*9.81*1/(0.12*0.05)^2 = 8175 m/s

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote