A child is walking inside a moving train. The train\'s average speed relative to
ID: 1417218 • Letter: A
Question
A child is walking inside a moving train. The train's average speed relative to the ground is measured to be 28.3 m/s with the probable error in the mean of 0.114 m/s. The child is walking along a straight line exactly in the same direction as the train is moving. The average walking speed of the child inside the train, with respect to the moving train, is 0.277 m/s and the probable error in the mean is 0.046 m/s. (a) What is the mostly likely value of the child's walking speed with respect to the ground?(b) What is the relative probable error in the child's walking speed determination with respect to the ground?
Explanation / Answer
1. V = 28.3 +0.277 = 28.577 m/s
2. V = sqrt(V1^2+V2^2) = 0.123 m/s
relative probable error
V/V = 0.123/28.577 = 0.43%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.