A 4.60 kg block is set into motion up an inclined plane with an initial speed of
ID: 1417260 • Letter: A
Question
A 4.60 kg block is set into motion up an inclined plane with an initial speed of v0 = 8.00 m/s (Fig. P8.33). The block comes to rest after traveling 3.00 m along the plane, which is inclined at an angle of 30.0° to the horizontal.
(a) For this motion, determine the change in the block's kinetic energy.
J
(b) For this motion, determine the change in potential energy of the block-Earth system.
J
(c) Determine the frictional force exerted on the block (assumed to be constant).
N
(d) What is the coefficient of kinetic friction?
Explanation / Answer
here,
v0 = 8 m/s
d = 3 m
theta = 30 degree
a)
the change in block's kinetic energy , KE = 0.5 * m* v0^2
KE = 0.5 * 4.6 * 8^2
KE = 147.2 J
b)
the change in potential energy = m * g * ( d * sin(theta))
change in potential energy , PE = 4.6 * 9.8 * 3 * sin(30)
PE = 67.62 J
c)
let the friction force be F
work done by friction force = KE - PE
F * d = 147.2 - 67.62
F * 3 = 79.58
F = 26.53 N
the friction force is 26.53 N
d)
let the coefficient of friction be uk
uk * m * g * cos(theta) = F
uk * 4.6 * 9.8 * cos(30) = 26.53
uk = 0.679
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.