A 4.60 kg steel ball strikes a wall with a speed of 8.0 m/s at an angle of 60.0
ID: 2138976 • Letter: A
Question
A 4.60 kg steel ball strikes a wall with a speed of 8.0 m/s at an angle of 60.0Explanation / Answer
--->impulse = change in momentum. ---->Momentum is a vector quantity with magnitude and direction. The vertical component of the momentum does not change. The vertical component of the incoming ball is m*10sin60 pointing down. ---->The vertical component of the outgoing ball is the same m*10sin60, in the same direction: down. So the only change in momentum is in the horizontal component: ---->The incoming horizontal component is m*10cos60. The outgoing momentum has the same horizontal component m*10cos60, so -? The direction changed by 180 degrees. ----? The change then 4.6[(10cos60- (-10cos60)] = 4.6*20cos60 = 46 = F*t => F = 46/0.2 = 230N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.