A 4.40–kg block is set into motion up an inclined plane with an initial speed of
ID: 1336711 • Letter: A
Question
A 4.40–kg block is set into motion up an inclined plane with an initial speed of vi = 8.40 m/s (see figure below). The block comes to rest after traveling d = 3.00 m along the plane, which is inclined at an angle of = 30.0° to the horizontal.
(a) For this motion, determine the change in the block's kinetic energy.
J
(b) For this motion, determine the change in potential energy of the block–Earth system.
J
(c) Determine the friction force exerted on the block (assumed to be constant).
N
(d) What is the coefficient of kinetic friction?
Explanation / Answer
Here ,
a)
change in kientic energy = final kinetic enrgy - initial KE
change in kientic energy = -0.5 * 4.4 * 8.4^2
change in kientic energy = -155.2 J
the change in kientic energy is -155.2 J
b)
change in potential energy = mgh
change in potential energy = 4.4 * 9.8 * 3 * sin(30)
change in potential energy = 64.68 J
the change in potential energy is 64.68 J
c)
let the frictional force is f
for the work done by friction
f * d = change in KE + change in PE
-f * 3 = -155.2 + 64.68
f = 30.2 N
the frictional force f is 30.2 N
d)
let the coefficient of friction is u
u * mg * cos(theta) = f
30.2 = u * 4.4 * 9.8 * cos(30)
u = 0.81
the coeffcient of friction is 0.81
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.