A 4.20 kg block is pushed along a floor by a constant applied force that is hori
ID: 2194462 • Letter: A
Question
A 4.20 kg block is pushed along a floor by a constant applied force that is horizontal and has a magnitude of 40.0 N. Figure 6-27 gives the block's speed v versus time t as the block moves along an x axis on the floor. The scale of the figure's vertical axis is set by vs = 5.00 m/s. What is the coefficient of kinetic friction between the block and the floor?
Explanation / Answer
t = 0 => u = 0.5 m/s t = 0.1 => v = 1 m/s v = u+at =>0.5 = a*0.1 =>a = 5 m/s^2 Vertical direction: N = 4.2*9.81 N Horizontal direction: 40 = (4.2*5)+(u*N) =>u = 0.46114 = the coefficient of kinetic friction between the block and the floor
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.