A 4.20 kg bucket of water is accelerated upward by a cord of negligible mass who
ID: 1529098 • Letter: A
Question
A 4.20 kg bucket of water is accelerated upward by a cord of negligible mass whose breaking strength is 73.0 N .
Part A
If the bucket starts from rest, what is the minimum time required to raise the bucket a vertical distance of 11.5 m without breaking the cord?
Express your answer with the appropriate units.
A 4.20 kg bucket of water is accelerated upward by a cord of negligible mass whose breaking strength is 73.0 N .
Part A
If the bucket starts from rest, what is the minimum time required to raise the bucket a vertical distance of 11.5 m without breaking the cord?
Express your answer with the appropriate units.
t =Explanation / Answer
Given Tension T = 73 N
mass m = 4.2 kg
the tension is given by
T = m(g + a)
73 = 4.2 * ((9.8 + a)
acceleration a = 7.58 m/s^2
part A)
from the equation
s = ut + 1/2 *a*t^2
11.5 = 0 + (1/2 * 7.58 * t^2)
t = 1.74 s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.