A ball with a mass of m is moving with a speed of 2.2 m/s to the right (which is
ID: 1417350 • Letter: A
Question
A ball with a mass of m is moving with a speed of 2.2 m/s to the right (which is the positive direction) when it collides head on with a stationary ball of mass 3m. If the collision is elastic, what is the speed of the two balls after the collision?
a. The light ball has a speed of -1.1m/s and the heavy ball has a speed of +1.1m/s
b. The light ball has a speed of -1.1m/s and the heavy ball has a speed of +3.3m/s
c. The light ball has a speed of +1.1m/s and the heavy ball has a speed of +3.3m/s
d. The light ball has a speed of +3.3m/s and the heavy ball has a speed of +1.1m/s
e. The light ball has a speed of +1.1m/s and the heavy ball has a speed of +2.2m/s
Please explain!
Explanation / Answer
mass of light ball m
mass of heavy ball 3m
momentum of light ball = m V = 2.2 * m
momentum after collision = mV1+ 3mV2
momentum remains constant therefore
2.2*m = mV1+ 3mV2
V1 +3V2 = 2.2 ............(1)
now go for kinetic energy
since collision is elastic there will be no loss of energy
therefore
1/2 * m V^2 = 1/2 * m (V1^2 + V2^2)
V^2 = (V1^2 +3V2^2 )
4.84= V1^2 +3V2^2 ...........(2)
putting the value of V1 from equation 1 to 2
we get
4.84 = (2.2-3V2)^2 +3V^2
4.84= 4.84 +12 V2^2 -13.2 V2 ..............(3)
Solving equation 3 we get
V2 = 1.1
putting V2 in equation 1 we get
V1 = -1.1
therefore
light ball speed V1 = -1.1 m/s
heavy ball speed V2 = 1.1 m/s
So your option 'a' is correct
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.