What is the centripetal force needed to kept the moon in orbit about Earth? A 0.
ID: 1417396 • Letter: W
Question
What is the centripetal force needed to kept the moon in orbit about Earth? A 0.1 kg ball moves in a circle 50 cm in radius at a speed of 5 m/s. Find the ball's centripetal acceleration. What is centripetal force in the above problem? A toy cart at the end of a string 0.5 m long moves in a circle on a table. The cart has a mass of 1 kg and the string has a breaking strength of 50 N. Find t e maximum speed of the cart. A car is traveling at 60 km/hr on a road such that the coefficient of friction between its tires and the road is 0.8. Find the minimum turning radius of the car. A 1 kg stone at the end of string 2 m long is whirled in a vertical circle. The tension is the string is 75 N when the stone is at the bottom of the circle. Find the stone's speed at the point. A car traveling 30 m/s just leaves the road at the top of a hump. Find the radius of curvature of the hump. What is power? What are the units? To keep a vehicle moving at speed v requires a force F. Determine the power. What kind of force is gravity? What kind of force is friction? Can the work done in moving an object from A to B be recovered by moving the object from B to A? If so, when? Find the work done by a 100 kg person pushing against a wall for 2 seconds with a force of 25 N. Find the work done in lifting a 5 kg object to a height of 10 m. Find the amount of work a 1 kW electric drill can do in 1/2 minute. What is the power if 500 J of work is done in 2 minutes? A 100 kg person runs up a set of stairs to a floor 6 m higher in 7 seconds. What is his power output? How long does it take a 100 kg person whose average power is 30 W to climb a mountain 1 km high? A 100 kg object is accelerated upward with a force of 2000 N for 5 seconds Determine the power needed. An 1000 kg horse has a power output of 1.00 hp. Determine the maximum force it can exert at a speed of 5 m/s.Explanation / Answer
32) centripetal acceleration = 5 * 5/0.5 = 50 m/sec2
33) centripetal force = 50 * 0.1 = 5 N
35) minimum turning radius = (16.67 * 16.67)/(0.8 * 9.8)
= 35.44 m
39) power = F * v
40) gravity = conservative force
friction = non conservative force
41) Yes , if all forces acting are conservative forces .
42) work done = 0 J
43) work done = 5 * 9.8 * 10 = 490 J
44) work = 1000 * 30 = 30000 J
45) power = 500/120 = 4.16 W
46) power = 100 * 9.8 * 6/7
= 840 W
47) time taken = 100 * 9.8 * 1000/30
= 32666.67 sec
48) power = 2000 * 10 = 20000 W
49) maximum force = 745.7/5 = 149.14 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.