What is the centripetal acceleration of a point on the perimeter of a bicycle wh
ID: 1513858 • Letter: W
Question
What is the centripetal acceleration of a point on the perimeter of a bicycle wheel of diameter 70.0 cm when the bike is moving 8.00 m/s? It a guitar string has a fundamental frequency of 500 Hz, which one of the following frequencies can set the string into resonant vibration? A solid object floats in water with three-fourths of its volume beneath the surface. What is the object's density? A wheel of diameter of 68.0 cm slows down uniformly from 8.40 m/s to rest over a distance of 115 m. What is the angular acceleration?Explanation / Answer
1. a_c = v^2 / R
R = 70/2 = 35 cm = 0.35 m
a_c = 8^2 / 0.35 =182.9 m/s^2
Ans(B)
2. for guitar,
f = v (n + 1) / 2L
fundamental f when n = 0
v/2L = 500 Hz
when n = 1
f = 500(1 + 1) = 1000 Hz
n = 2
f = 500 (2 + 1) = 1500 Hz
3. as object float that means it is in equilibrium.
Fnet = mg - Fb =0
Fb = buoyant force = weight of displaced water
(rho * V * g) - ( 1000 * (3V/4) * g) = 0
rho = 750 kg / m^3
4. applying ,
vf^2 - vi^2 = 2 a d
0^2 - 8.40^2 = 2 ( a) (115)
a = - 0.307 m/s^2
r = 68 cm /2 = 34 cm = 0.34 m
alpha = a/r = - 0.307 / 0.34 = - 0.903 rad/s^2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.