What is the binding energy in kj/mol for 249/12(on bottom) Mg (24.97925 g/mol)?.
ID: 76538 • Letter: W
Question
What is the binding energy in kj/mol for 249/12(onbottom) Mg (24.97925 g/mol)?....
( 1 H = 1.00783g/mol……0 n= 1.00867 g/mol……..)4912M
The mass of the Mg is 24.97925g/mol
Mg has 12 protons +12 nuetrons
Mass = 12*1.00783 +12*1.00867
= 12.09396 + 12.10404
= 24.198 g/mol
= (24.97925- 24.198)
= 0.78125 g /mol
Now the energy is calculated by Einstein s equation.
E =m*c2
= 0.78125 g/mol*(2.9979*108 ) m/s)2 *10-3
Explanation / Answer
mc2 = 7.02*1013 kJ for given reaction. But binding energyfor the nuecleons in the Mg is B.E = mc2 / Total nucleons= (P + N) in Mg = 7.02*1013 /12+12 = 7.02*1013 / 24 B.E =0.2925*1013 kJRelated Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.