A closed wire loop is in the shape of a right triangle, with sides 10 cm , 10 cm
ID: 1418104 • Letter: A
Question
A closed wire loop is in the shape of a right triangle, with sides 10 cm , 10 cm , and 10 2 cm. The loop lies in the xy plane, with the one corner at the origin and the shorter sides along the x- and y-axes. The loop carries 230 mA in the clockwise direction. A uniform magnetic field of 0.75 T points in the +y-direction. Find the force on the 10 cm side of the loop parallel to the x-axis. Assume the +z-direction as positive. Find the force on the 10 cm side of the loop parallel to the y-axis. Find the force on the 10 2 cm side of the loop. Add the forces to get the net force.
Explanation / Answer
Force on side parallel to x-axis= -.23(.1*0.75) k = -0.01725 k
Force on side parallel to y-axis= 0
Force on larger side= 0.23(0.12*0.75*sin135) k= 0.01725k
Net Force= 0
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.