Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Two students are canoeing on a river. While heading upstream, they accidentally

ID: 1418171 • Letter: T

Question

Two students are canoeing on a river. While heading upstream, they accidentally drop an empty bottle overboard. They then continue paddling for 1.0 h , reaching a point 1.3 km farther upstream. At this point they realize that the bottle is missing and, driven by ecological awareness, they turn around and head downstream. They catch up with and retrieve the bottle (which has been moving along with the current) 5.6 km downstream from the turn-around point.

1) Assuming a constant paddling effort throughout, how fast is the river flowing?

2)What would the canoe speed in a still lake be for the same paddling effort?

Explanation / Answer

heading up stream is

vc/w- vw/G = 1.3 km

heading down stream is

vc/w + vw/G t = 5.6 km

vw/G ( t+1) = 4.3 km

let v w/G = x

vc/W = 1.3 + x

there fore

1.3 + x + x = 5.3

or 1.3+ 2x = 5.3

t= 4.3/x-1

then ( 1.3+ 2x) ( 4.3/x-1) = 5.3

2x^2 -2x-5.59 = 0

solving quadratic equation x = 2.24 km/s

(a

)vw/G = x = 2.24 km/s

(b)

vc/W = 1.3 + x = 1.3 km/s + 2.24 km/s = 3.54 km/s

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Chat Now And Get Quote