Two students are canoeing on a river. While heading upstream, they accidentally
ID: 1525556 • Letter: T
Question
Two students are canoeing on a river. While heading upstream, they accidentally drop an empty bottle overboard. They then continue paddling for 1.3 h , reaching a point 1.3 km farther upstream. At this point they realize that the bottle is missing and, driven by ecological awareness, they turn around and head downstream. They catch up with and retrieve the bottle (which has been moving along with the current) 4.5 km downstream from the turn-around point. Part a) Assuming a constant paddling effort throughout, how fast is the river flowing? Part b) What would the canoe speed in a still lake be for the same paddling effort?
Explanation / Answer
Let the speed of the stream be v and the boat be u
Now the relative velocity of the boat in the upstream
Vup = u-v = 1.3 km / 1.3 hours
u-v = 1kmph
u – v =1 ….(1)
relative velocity of the boat in the downstream
Vdown = u + v = 4.5 km/t hours
u+v = 4.5/t ….(2)
The distance bottle travelled
D = 4.5 – 1.3 = 3.2
This bottle will be travelling with the velocity of stream (v) until the student’s get it. It is moving for a period of ( 1.3 hour + t hour)
v = 3.2 / 1.3+t ….(3)
From (1) and (2)
1 + 2v = 4.5/t ….(4)
From (3) and (4)
1 + (3.2/(1.3+t)) = 4.5/t
(1.3+ t + 3.2)/(1.3+t) = 4.5/t
(1.3+ t + 3.2)t = 4.5(1.3+t)
1.3t + t2 + 3.2 t = 5.85+ 4.5t
t2 = 5.85
t = 2.42 hours
v = 3.2 / 1.3+t
v = 3.2 / 1.3+2.42
v = 0.8602 kmph
u = 1+v = 1.8602 kmph
River flowing at 0.8602 kmph speed and the canoe is moving at 1.8602 kmph speed
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.