An 8.0-g bullet is suddenly shot into a 4.0-kg block, at rest on a frictionless
ID: 1418328 • Letter: A
Question
An 8.0-g bullet is suddenly shot into a 4.0-kg block, at rest on a frictionless horizontal surface, as shown in the figure. The bullet remains lodged in the block. The block then moves against a spring and compresses it by 8.9 cm. The force constant (spring constant) of the spring is 1400 N/m. What is the magnitude of the impulse on the block (including the bullet inside) due to the spring during the entire time interval during which the block is in contact with the spring?
https://session.masteringphysics.com/problemAsset/1747886/3/8514107016.jpg
6.7 N • s , 8.3 N • s, 10 N • s, 12 N • s, 13 N • s
Explanation / Answer
using law of conservation of energy
energy before collision =energy after collision
0.5*m*V^2 = 0.5*k*x^2
0.5**4.008*V^2 = 0.5*1400*0.089^2
V = 1.66 m/sec is the speed of the block and bullet before hitting the spring
then impulse is J = change in momentum
J = m*(V-u) = 4.008*1.66 = 6.7 Ns
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.