A battery with E = 12.0 V and internal resistance r=1.3 is connected to two 8.5-
ID: 1418846 • Letter: A
Question
A battery with E = 12.0 V and internal resistance r=1.3 is connected to two 8.5-k resistors in series. An ammeter of internal resistance 0.50 measures the current, and at the same time a voltmeter with internal resistance 20 k measures the voltage across one of the 8.5-k resistors in the circuit
Part A What does the ammeter read? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units
Part B What does the voltmeter read? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Part C
What is the % "error" from the current without meters?
Express your answer using two significant figures.
Part D
What is the % "error" from the voltage without meters?
Express your answer using two significant figures.
Explanation / Answer
A)
combined resistance 1/r = 1/(20*10^3) + 1/(8.5*10^3) =1.676*10^-4
r = 5964.91
total resistance R = 8500 +1.3 +5964.91 + 0.5 = 14466.712
Ammeter reads current in the circuit I = V/R = 12 / 14466.712
I = 8.3 *10^-4 A
B)
the voltmeter reads potential difference across the combination of voltmeter and 8.5 k is
potential difference = r*I = 5964.91 * 8.3 *10^-4 = 4.9 V
C)
without meters
total resistance R = 1.3 + 8500 =8501.3
current I = V / R = 12 / 8501.3
I = 1.411 *10^-3
% "error" =[( 1.411 *10^-3 - 8.3 *10^-4 ) /1.411 *10^-3 ]*100 = 41%
D)
% "error" from the voltage =[ (12- 4.9)/12]*100 = 59 %
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.