Consider the 13.0 kg motorcycle wheel shown in Figure 9.29. Assume it to be appr
ID: 1419048 • Letter: C
Question
Consider the 13.0 kg motorcycle wheel shown in Figure 9.29. Assume it to be approximately an annular ring with an inner radius of R_1 = 0.280 m and an outer radius of R_2 = 0.400 m. The motorcycle is on its center stand, so that the wheel can spin freely. If the drive chain exerts a force of 2060 N at a radius of 5.00 cm, what is the angular acceleration of the wheel? rad/s^2 What is the tangential acceleration of a point on the outer edge of the tire? m/s^2 How long, starting from rest, does it take to reach an angular velocity of 80.0 rad/s? sExplanation / Answer
(a)
moment of inertia of ring = m(R2^2+R1^2)/2
I = 1.224 Kg m^2
Torque = I*angular acc
angular acc = 2320*0.05/1.224
= 94.77 rad/sec^2
(b)
tangencial acc at outer edge = 94.77*0.44 = 41.7 m/sec^2
(c)
time taken to reach 80 rad/sec = 80/94.77 = 85 sec
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.