Consider the 13.0 kg motorcycle wheel shown in Figure 9.29. Assume it to be appr
ID: 1419121 • Letter: C
Question
Consider the 13.0 kg motorcycle wheel shown in Figure 9.29. Assume it to be approximately an annular ring with an inner radius of R_1 = 0.280 m and an outer radius of R_2 = 0.400 m. The motorcycle is on its center stand, so that the wheel can spin freely. (a) If the drive chain exerts a force of 2060 N at a radius of 5.00 cm, what is the angular acceleration of the wheel? rad/s^2 (b)What is the tangential acceleration of a point on the outer edge of the tire? m/s^2 (c) How long, starting from rest, does it take to reach an angular velocity of 80.0 rad/s? sExplanation / Answer
(a) ans
first we find the mass of wheel
F=mg
2060=m*9.8
mass of the wheel =210.2 kg
now we find the angular acceleration
F=mr(angular acceleration)
2060=210.2*5*10^-2 (angular acceleration )
angular acceleration =196 rad/s^2
(b) ans
the tengential acceleration at=r2(angular acceleration)=0.400*196=78.4 m/s^2
(c) ans
angular velocity w=80 rad/s
therefore the time =angular velocity/angular acceleration=80/196=0.41 sec
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.