Consider the 13.5-kg motorcycle wheel shown in the figure below. Assume it to be
ID: 1546640 • Letter: C
Question
Consider the 13.5-kg motorcycle wheel shown in the figure below. Assume it to be approximately an annular ring with an inner radius of
R1 = 0.280 m
and an outer radius of
R2 = 0.480 m.
The motorcycle is on its center stand, so that the wheel can spin freely.
a) IF THE DRIVE CHAIN EXERTS A FORCE OF 2225 N at a radius of 5 cm what is the angular acceleration of the wheel?
b) what is the tangential acceleration of a point on the outer edge of the tire?
c) How long, starting from rest, does it take to reach the angular velocity of 80.0 rad/s
R, FExplanation / Answer
I = ½m*(R1²+R2²) = 2.08 kgm²
torque(T) = I
a) = T/I = 2225*0.05/2.08 = 53.48 rad/sec²
b) a = *R2 = 25.67 m/sec²
c) t = w/ = 80/8.898 = 1.495 sec
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.