A horizontal spring attached to a wall has a force constant of k = 900 N/m. A bl
ID: 1419573 • Letter: A
Question
A horizontal spring attached to a wall has a force constant of k = 900 N/m. A block of mass m = 1.30 kg is attached to the spring and rests on a frictionless, horizontal surface as in the figure below.
(a) The block is pulled to a position xi = 5.20 cm from equilibrium and released. Find the potential energy stored in the spring when the block is 5.20 cm from equilibrium.
1.22J : Your answer is correct.
(b) Find the speed of the block as it passes through the equilibrium position.
_________m/s
(c) What is the speed of the block when it is at a position xi/2 = 2.60 cm?
______m/s
Explanation / Answer
This is an energy balance problem since there is no friction.
Change in energy of the system = 0
Change in energy of the system = 1/2*k*(xf^2 - xi^2) + 1/2*m*(vf^2 - vi^2)
a) When the spring is stretch/compressed by 5.2cm all the energy is stored as potential in the spring.
Total energy = 1/2*k*x^2 = 1/2* 900 N/m * (.052 cm) ^2 = 1.2168 J
b) When it passes through the equilibrium point, all the spring energy is transferred into kinetic energy and the velocity is max
1.2168J = 1/2 * m * v^2
v = sqrt(2* 1.025 J / m ) = 1.56 m/s
c) At xi/2 = 2.60 cm you have part of the energy still in spring potential and part in kinetic energy
Remember, the change in energy = 0 = 1/2*k*(xf^2 - xi^2) + 1/2*m*(vf^2 - vi^2)
1/2*k*(xi^2 - xf^2) = 1/2 * m * (vf^2 - vi^2)
vi = 0 m/s
1/2*900 N/m * ( (.052 m)^2 - (.026m)^2 ) = 1/2* 1.30 kg *vf^2
vf = sqrt(820 N / m / 1.30 kg * (.0025 m^2 - .000625 m^2) ) = 1.36 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.