A horizontal spring attached to a wall has a force constant of k = 900 N/m. A bl
ID: 1420018 • Letter: A
Question
A horizontal spring attached to a wall has a force constant of k = 900 N/m. A block of mass m = 1.30 kg is attached to the spring and rests on a frictionless, horizontal surface as in the figure below.
(a) The block is pulled to a position xi = 5.20 cm from equilibrium and released. Find the potential energy stored in the spring when the block is 5.20 cm from equilibrium. 1.22 J Correct: Your answer is correct.
(b) Find the speed of the block as it passes through the equilibrium position. 1.56m/s Incorrect: Your answer is incorrect. Your response differs from the correct answer by more than 10%. Double check your calculations.
(c) What is the speed of the block when it is at a position xi/2 = 2.60 cm? 1.36 m/s Incorrect: Your answer is incorrect. Your response differs from the correct answer by more than 10%. Double check your calculations.
****PLEASE HELP ME ON B AND C*******
Explanation / Answer
b) using conservation of energy
E = 1/2 mV^2 = 1/2 kxm^2 = 1/2 *900*0.052^2
V = sqrt(900/1.30)*0.052 = 1.368 m/s
c) E = 1/2 mv^2 +1/2 kx^2 = 1/2 kxm^2
V = sqrt( k/m*(xm^2 -x^2)) = sqrt(900/1.3*(0.052^2 -0.026^2))
= 1.185 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.