A horizontal spring attached to a wall has a force constant of k = 900 N/m. A bl
ID: 1558646 • Letter: A
Question
A horizontal spring attached to a wall has a force constant of k = 900 N/m. A block of mass m = 1.70 kg is attached to the spring and rests on a frictionless, horizontal surface as in the figure below.
(a) The block is pulled to a position xi = 6.60 cm from equilibrium and released. Find the potential energy stored in the spring when the block is 6.60 cm from equilibrium.
J
(b) Find the speed of the block as it passes through the equilibrium position.
m/s
(c) What is the speed of the block when it is at a position xi/2 = 3.30 cm?
m/s
Explanation / Answer
potential energy stored=0.5kx2=0.5*900*6.6*6.6*10^-4=1.96 J
b)1.96+0=0.5mv2
v=1.52 m/s
c)1.96=0.5*900*3.3*3.3*10^-4 +0.5*1.7*v*v
v=1.315 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.