A positive charge, Q = 50 C is placed on the x-axis at x = -2 cm. A positive cha
ID: 1420277 • Letter: A
Question
A positive charge, Q = 50 C is placed on the x-axis at x = -2 cm. A positive charge which is twice as large is brought from infinity to a point x = +2cm on the x-axis. The mass of each charge is 0.2g.
Part A
How much energy does it take to assemble these two charges?
Express your answer using three significant figures.
Part B
If you release the two charges simultaneously, what would be the speed of the 50 C charge at infinity?
Part C
f you release the two charges simultaneously, what would be the speed of the 2*(50) C charge at infinity?
Energy = JExplanation / Answer
A) Energy = Kq1q2/r (Ignoring the gravitational energy because it is very less)
E = (9*109*50*2*10-12/0.04) =22.5 J (ans)
B) As both mass are eual and they are released simultaneously, the speed of both mass will be same using momentum conservation and now using energy conservation principle to find their speed at infinity
1/2*m*v2+1/2*m*v2 =22.5
mv2 =22.5
(0.2/1000) *v2 =22.5
v= 335.41 m/sec (ans)
c) Speed of both mass are equal so speed of both mass = v= 335.41 m/sec (ans)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.