Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Use the work–energy theorem to solve each of these problems. You can use Newton’

ID: 1421644 • Letter: U

Question

Use the work–energy theorem to solve each of these problems. You can use Newton’s laws to check your answers.

1)A skier moving at 5.55 m/s encounters a long, rough, horizontal patch of snow having a coefficient of kinetic friction of 0.220 with her skis. How far does she travel on this patch before stopping?

2)Suppose the rough patch in part A was only 2.97 m long. How fast would the skier be moving when she reached the end of the patch?

3)At the base of a frictionless icy hill that rises at 25.0 above the horizontal, a toboggan has a speed of 12.5 m/s toward the hill. How high vertically above the base will it go before stopping?

Explanation / Answer

1)
initial kinetic energy = energy lost against friction
0.5*m*v^2 = miu*m*g*d
0.5*v^2 = miu*g*d
0.5*(5.55)^2 = 0.220*9.8*d
d = 7.14 m

2)
initial kinetic energy = energy lost against friction + final kinetic energy
0.5*m*vi^2 = miu*m*g*d + 0.5*m*vf^2
0.5*vi^2 = miu*g*d + 0.5*vf^2
0.5*(5.55)^2 = 0.220*9.8*2.97 + 0.5vf^2
15.4 = 6.4 + 0.5*vf^2
vf = 4.24 m/s

3)
initial kinetic energy = final potential energy
0.5*m*v^2 = m*g*h
0.5*v^2 = g*h
0.5*(12.5)^2 = 9.8*h
h = 7.97 m

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote