Use the work–energy theorem to solve each of these problems. You can use Newton’
ID: 1551015 • Letter: U
Question
Use the work–energy theorem to solve each of these problems. You can use Newton’s laws to check your answers.
a) A skier moving at 4.87 m/s encounters a long, rough, horizontal patch of snow having a coefficient of kinetic friction of 0.220 with her skis. How far does she travel on this patch before stopping?
b) Suppose the rough patch in part A was only 2.85 m long. How fast would the skier be moving when she reached the end of the patch?
c) At the base of a frictionless icy hill that rises at 25.0 above the horizontal, a toboggan has a speed of 12.9 m/s toward the hill. How high vertically above the base will it go before stopping?
Explanation / Answer
Ok, friction depends upon the normal reaction of the ground/earth on the skier. Assuming the plane to be perfectly horizontal with no inclination, the total reaction equals the total weight, W. Let the coefficient be u - so friction force acting becomes uW.
Assuming no forward force/thrust, the only force in the direction of motion is friction.
Let the mass of skier be m.
As W=mg where g is acceleration due to gravity, friction f = u(m x g)
Net acceleration, a = f / m (Second Law)
a = - u(m x g) / m = - u x g = -0.22 * 9.81 = -2.15 m/s^2
Using equation of motion, v^2 - u^2 = 2as,
a = -2.15
v = 0 (when stopped)
u = 4.87
0-4,87^2 = 2(-2.15)(s)
so, s =
s from calculation = 5.51m
b) For 2.85m patch,
a = -2.15
u = 4.87
s = 2.85
v^2-4.87^2 = 2(-2.15)(2.85)
v from calculation = 5.99 m/s
c) KE at foot of hill
= 0.5 * m * 12.9 ^2
PE when it stops
= m * g * h
KE =PE
0.5 * m * 12.9 ^2 = mgh
0.5 * 12.9 ^2 = 9.81 * h
h = 8.48 m above the base will it go before stopping
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.