Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A box of mass m = 54.0 kg (initially at rest) is pushed a distance d = 64.0 m ac

ID: 1422849 • Letter: A

Question

A box of mass m = 54.0 kg (initially at rest) is pushed a distance d = 64.0 m across a rough warehouse floor by an applied force of FA = 228 N directed at an angle of 30.0° below the horizontal. The coefficient of kinetic friction between the floor and the box is 0.100. Determine the following. (For parts (a) through (d), give your answer to the nearest multiple of 10.)

(a) work done by the applied force WA = J

(b) work done by the force of gravity Wg = J

(c) work done by the normal force WN = J

(d) work done by the force of friction Wf = J

(e) Calculate the net work on the box by finding the sum of all the works done by each individual force. WNet = J

(f) Now find the net work by first finding the net force on the box, then finding the work done by this net force. WNet = J

Explanation / Answer

First force in the X direction will be = 228Cos30 = 197.453 N
(a) Work done by the force = 197.453*64 = 12637 J
(b) Work done by the force of the force of gravity = 0
(c) Work done by the normal force = 0
(d) Work done by force of friction
First we have to calculate force of friction
Normal reaction (N)= (54*9.81) + 228Sin30 = 643.74
Friction force = uN = 0.1*643.74 = 64.374 N
Work done by friction force = 64.374*64 = 4120 J

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Chat Now And Get Quote