A box of books weighing 260 N is shoved across the floor of an apartment by a fo
ID: 2026724 • Letter: A
Question
A box of books weighing 260 N is shoved across the floor of an apartment by a force of 370 N exerted downward at an angle of 34.9° below the horizontal. If the coefficient of kinetic friction between box and floor is 0.57, how long does it take to move the box 3.90 m, starting from rest?
____________s
Explanation / Answer
w = 260 N --> m = 260/9.8 = 26.53 kg Given this, F cos 34.9 - µ*N = m*a ==> N - w - F sin 34.9 = 0 N = w + F sin 34.9 = 260 + 370 sin (34.9) will give 471.69 N THen, 370 cos 34.9 - 0.57 * 471.69 = 26.53 *a a = 1.3 m/s^2 since, d = 1/2 * a * t^2 3.9 = 1/2 *1.3 * t^2 t is approximately 2.45 s
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.