A box of mass m = 40.0 kg is displaced from rest by a force F = 300 N a distance
ID: 2253473 • Letter: A
Question
A box of mass m = 40.0 kg is displaced from rest by a force F = 300 N a
distance of 12 m along a slope inclined at ?=20o
to the horizontal. If the force F acts at
an angle ? = 30o
to the incline as shown and the incline is frictionless.
?=20o
a- Calculate the total work done on the box.
b- Find the speed of the box at the end of the 12-m.
A box of mass m = 40.0 kg is displaced from rest by a force F = 300 N a distance of 12 m along a slope inclined at theta =20 degree to the horizontal. If the force F acts at an angle phi = 30 degree to the incline as shown and the incline is frictionless. Calculate the total work done on the box. Find the speed of the box at the end of the 12-m.Explanation / Answer
a)the work done on the box is
W = F x S x cos(theta)
where F = 300 N,S = 12 m and theta = 30o
b)let v be the speed of the box
we know that
(1/2)mv^2 = W
or v^2 = (2W/m)
or v = (2W/m)^1/2
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.