A small block with mass 0.0325 kg slides in a vertical circle of radius 0.600 m
ID: 1423313 • Letter: A
Question
A small block with mass 0.0325 kg slides in a vertical circle of radius 0.600 m on the inside of a circular track. During one of the revolutions of the block, when the block is at the bottom of its path, point A, the magnitude of the normal force exerted on the block by the track has magnitude 4.00 N . In this same revolution, when the block reaches the top of its path, point B, the magnitude of the normal force exerted on the block has magnitude 0.690 N .
How much work was done on the block by friction during the motion of the block from point A to point B?
Explanation / Answer
at point A
N1 = mg+mu^2/r
mu^2 =(N1-mg)*r = (4-0.325)*0.6 = 2.205 N
at point B
N2+mg=mv^2/r
mv^2 = (N2+mg)*r = (0.690+0.325)*0.6 = 0.609 N
work done by friction(Wfs) = Energy at point A - Energy at point B
Wfs = (mu^2/2) - (mv^2/2 + mg2r)
Wfs = (2.205/2) - ((0.609/2) + (0.325*1.2))
Wfs = 1.1025 - 0.3045 - 0.39
Wfs= 0.408 J (this work is negative because it is slowing down the block)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.