A Physics major is struck by an ingenious thought. If a charge moving across a B
ID: 1424495 • Letter: A
Question
A Physics major is struck by an ingenious thought. If a charge moving across a B field produces a perpendicular force, then he can use this to fly. All he has to do is run from West to East carrying a large charge and the Earth’s magnetic field will lift him off the ground. If the mass of a Physics student is 75.0 kg and the Earth’s magnetic field is 5.14 *10-5 Tesla, then calculate the charge that the student must carry when he runs down the road at 11 m/s (which is approximately the world record in the 100 m dash).
Explanation / Answer
Here ,
speed , v = 11 m/s
mass ,m = 75 Kg
magnetic field , B = 5.14 *10^-5 T
Balancing the forces
gravity force = magnetic force
m * g = B* v * q
75 * 9.8 = 11 * 5.14 *10^-5 * q
solving for q
q = 1.3 *10^6 C
the charge he should carry is 1.3 *10^6 C
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.