An electron is a subatomic particle of mass m = 9.11 times 10^ -31 kg that is su
ID: 1425725 • Letter: A
Question
An electron is a subatomic particle of mass m = 9.11 times 10^ -31 kg that is subject to electric forces. An electron moving in the +x direction accelerates from an initial velocity of +7.20 times 10^5 m/s to a final velocity of +8.20 times 10^6 m/s while traveling a distance of 0.053 m. The electron's acceleration is due to two electric forces parallel to the x axis: F vector _1 = +8.00 times 10^-15N, and F vector _2 which points in the -x direction. Find the magnitudes of Net force acting on the electron, and Electric force F vector _2Explanation / Answer
2as = v2-u2
2*a*0.053 = (8.2*106)2 - (7.2*105)2
a = 6.3*1014 m/s2
(a) Fnet = ma
Fnet = 9.11*10-31*6.3*1014 = 5.74*10-16 N
F1 + F2 = Fnet
8*10-15 + F2 = 5.74*10-16
F2 = 7.426*10-15 N in -x direction
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.