What is the magnitude of the magnetic force per unit length caused by wire 1 on
ID: 1426243 • Letter: W
Question
What is the magnitude of the magnetic force per unit length caused by wire 1 on wire 2?
What is the direction of the magnetic force cause by wire 1 on wire 2?
Two current-carrying wires are exactly parallel to one another and both carry 2.5 A of current. The two wires are separated by a distance of 15 cm. The current in wire 1 moves down and the current in wire 2 also moves down. What is the magnitude of the magnetic force per unit length caused by wire 1 on wire 2? What is the direction of the magnetic force caused by wire 2 on wire 1 ?Explanation / Answer
given
I1 = I2 = 2.5 A
d = 15 cm = 0.15 m
magnetic force between two parallel wires,
F = mue*I1*I2*L/(2*pi*d)
Force per unit length, F/L = mue*I1*I2/(2*pi*d)
= 4*pi*10^-7*2.5*2.5/(2*pi*0.15)
= 8.33*10^-6 N/m <<<<<---------Answer
Direction of magnetic force exerted by wire 2 on wire 1 towards right
because the force is attractive.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.