For the three uncertainty calculations, you will have three changes. You will do
ID: 1426412 • Letter: F
Question
For the three uncertainty calculations, you will have three changes. You will do calculations of this type on the lab. Use the given value of g, with its uncertainty. Remember: in WebAssign, all answers (including uncertainties) must have three significant digits. Look at the diagram in part 3 of procedure 1. Suppose the total mass of hook 2 is m2 = 270.0 g ± 0.8 g, and = 59.20 0.480, and the system is in equilibrium. Find the following quantities, with uncertainties: -the total weight on hook 2, W2 = -the magnitude of the force on hook 1. F1 = The magnitude of the total force on hook 3. F3Explanation / Answer
Given,
m2 = 270 g = 0.27 kg
theta = 59.20 degrees
g = 9.8 m/s^2
a)
total weight on hook 2 is
w2 = m*g = 0.27*9.8 = 2.646 N
============================
b)
magnitude of force on hook 1
F1 = W2*cos(theta) =2.646*cos(59.20) = 1.355 N
=============================
c)
magnitude of force on hook 3
F3 = W2*cos(theta) =2.646*sin(59.20) = 2.273 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.