At a water park. sleds with riders are sent along a slippery, horizontal surface
ID: 1427071 • Letter: A
Question
At a water park. sleds with riders are sent along a slippery, horizontal surface by the release of a large, compressed spring. The spring with a force constant k = 4000 N/m and negligible mass rests on the friction less horizontal surface. One end is in contact with a stationary wall. A sled and rider with total mass 68.0 kg are pushed against the other end. compressing the spring 0.400 m. The sled is then released with zero initial velocity. What is the sled's speed when the spring returns to its uncompressed length? What is the sled's speed when the spring is still compressed 0.200 m ?Explanation / Answer
Part A) PE of spring when compressed=0.5kx2
=0.5*4000*0.4002=320J
When spring returns to its uncompressed length its potential energy becomes zero which becomes Kinetic energy of the sled and rider = 0.5mv2
320=0.5*68*v2
v=3.068m/s
Part B)
Using conservation of energy
Total energy at 0.200m=320J
0.5*4000*0.22 + 0.5*68*v2 =320
0.5*68*v2 = 240
v= 2.66m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.