You need a transformer that will draw 34 W of power from a 220 V (rms) power lin
ID: 1427117 • Letter: Y
Question
You need a transformer that will draw 34 W of power from a 220 V (rms) power line, stepping the voltage down to 9.0 V (rms).
Part A
What will be the current in the secondary coil?
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
3.8 A
SubmitMy AnswersGive Up
Correct
Part B
What should be the resistance of the secondary circuit?
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
6.3
SubmitMy AnswersGive Up
Incorrect; Try Again
Part C
What will be the equivalent resistance of the input circuit?
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
You need a transformer that will draw 34 W of power from a 220 V (rms) power line, stepping the voltage down to 9.0 V (rms).
Part A
What will be the current in the secondary coil?
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
I =3.8 A
SubmitMy AnswersGive Up
Correct
Part B
What should be the resistance of the secondary circuit?
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
R =6.3
SubmitMy AnswersGive Up
Incorrect; Try Again
Part C
What will be the equivalent resistance of the input circuit?
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
R =Explanation / Answer
B) the resistance of the secondary circuit is 9/3.8 ohm = 2.36 ohm
C) the windings ratio is Vp/Vs = 220/9 = 24(approx)
So equivalent resistance of input circuit = 242*2.36 ohm = 14080ohm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.