You operate a small grain elevator near Champaign, Illinois. One of your silos u
ID: 1429253 • Letter: Y
Question
You operate a small grain elevator near Champaign, Illinois. One of your silos uses a bucket elevator that carries a full load of 900 kg through a vertical distance of 41 m. (A bucket elevator works with a continuous belt, like a conveyor belt.)
(a) What is the power provided by the electric motor powering the bucket elevator when the bucket elevator ascends with a full load at a speed of 2.4 m/s?
(b) Assuming the motor is 80 percent efficient, how much does it cost you to run this elevator, per day, assuming it runs 60 percent of the time between 7:00 a.m. and 7:00 p.m. with an average load of 85 percent of a full load? Assume the cost of electric energy in your location is 18 cents per kilowatt hour.
Explanation / Answer
part A : power = mgh/t = force * velcoity
m is mass = 900 kg
g is accclertion due to grvaity
h is hheight
t is time
Work done W = mgh
time = distance/speed
t = 41/2.4 = 17.08 secs
Power = (900* 9.8 * 41/17.08) = 21.17 kWatts
----
part B :
Cost = 0.15*(0.8)*(18*60*60*0.6)(0.8*21170)
Cost= 79016.6 cent
cost = $ 790.16
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.