How many centimeters long is the proverbial \"10-foot pole?\" A piece of metal h
ID: 1429921 • Letter: H
Question
How many centimeters long is the proverbial "10-foot pole?" A piece of metal has a mass of 85 cg and a volume of 450 mL. What is its density in g/cm^2? What would be the mass of 300 cm^3 of this metal? what would be the volume of 200 unces of this metal? A flower pot is dropped out a twentieth story window. How fast will it be moving after 7 seconds? How much is the acceleration 3 seconds after it falls? A symmetric projectile spends a total of 20 seconds in the air. it reaches a peak height of 8 meters. How long does it take to reach its peak height? The projectile height of 80 meters. what is its horizontal velocity? what is the projectile's horizontal acceleration ? what is the projectile's vertical acceleration? If a car traveled at an average speed of 80 kilometers per hour for twenty minutes, and then slowed to an average speed of 50 kilometers per hour over the next 15 minutes How far would it travel in total? You throw a ball horizontally off of a building with a horizontal velocity of 10 m/s What is the ball s horizontal velocity 5 seconds later? What is the ball s vertical velocity 5 seconds later? A satellite that is 4175 miles from the center of the earth, orbits with a period of 90 minutes. What is its centripetal acceleration? Use the scientific method to investigate a simple problem/question of your choice. The steps are listed n the lecture notes Give an example that shows that the number part of distance and the number part of displacement can be different for the same motion Give an example that shows that the number part of distance and the number part of displacement can be the same for the same motion You fire a bullet from a height of 50m with a horizontal velocity of 50 m/s to the right. At the same instant you drop the same kind of bullet from a height of 50m. Which bullet will hit the ground first? Ignore air resistance. Explain your answer.Explanation / Answer
Length of the pole L = 10 foot
We know 1 foot = 30.48 cm
So, length L = 10 x 1 foot
= 10 x 30.48 cm
= 304.8 cm
(2).mass m = 85 cg
= 0.85 g
volume V = 450 L
= 450 x 10 3 cm 3
Density D = m/V
= 0.85 g /(450 x10 3 cm 3)
= 1.8888 x10 -6 g/cm 3
mass of 300 cm 3 metal M = D x volume
= 1.8888 x10 -6 g/cm 3 x 300 cm 3
= 5.666 x10 -4 g
mass M ' = 200 ounces
= 200 x 1 ounce
= 200 x 28.3495 g
Volume V ' = M ' / D
= (200x28.3495 g) /(1.8888 x10 -6 g/cm 3 )
= 3 x10 9 cm 3
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.