An average froghopper insert has a mass of 12.4 mg and jumps to a maximum height
ID: 1430374 • Letter: A
Question
An average froghopper insert has a mass of 12.4 mg and jumps to a maximum height of 278 mm when its takeoff angle is 62.0 degrees above the horizontal.
a.) Find the takeoff speed of the froghopper.
b.) How much kinetic energy did the froghopper generate for this jump? Express your answer in microjoules.
c.) How much energy per unit body mass was required for the jump? Express your answer in joules per kilogram of body mass.
An average froghopper insect has a mass of 12.4 mg and jumps to a maximum height of 278 mm when its takeoff angle is 62.0° above the horizontal. Find the takeoff speed of the froghopper takedffangle is 62.0' above the horizontal. Find the Number m/s How much kinetic energy did the froghopper generate for this jump? Express your answer in microjoules. Number How much energy per unit body mass was required for the jump? Express your answer in joules per kilogram of body mass. Number J/kgExplanation / Answer
part a
by the kinematics equation
vf2 = vi2 + 2gh
here direction of accelartion is opposite of displacement so g is negaitve
and final speed is zero till reach height h
let take off speed is V
Vsin62 =vi
0 = vi2 -2*9.81*0.278
vi = 2.335457 m
take of velocity V= vi/ sin62 = 2.64506 m/s
part b
kinetic energy = change in potential energy = mgh=12.4*10-3*9.81*0.278 = 3.3817*10-2 J or 0.5mvi2
value coame out same
part c
energy perunit body = 3.3817*10-2/12.4*10-3 = 2.7272J/Kg
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.