An automobile with a mass of 1130 kg is parked on a moving flatbed railcar; the
ID: 2182652 • Letter: A
Question
An automobile with a mass of 1130 kg is parked on a moving flatbed railcar; the flatbed is 1.50 m above the ground. The railcar has a mass of 26700 kg and is moving to the right at a constant speed of 8.70 m/s on a frictionless rail. The automobile then accelerates to the left, leaving the railcar at a speed of v = 24.9 m/s with respect to the ground. When the automobile lands, what is the distance D between it and the left end of the railcar? See the figure.
A baseball pitcher delivers a fastball that crosses the plate with an angle of 6.15 degrees relative to the horizontal and a speed of 85.9 mph. The ball (mass 0.144 kg) is hit back over the head of the pitcher at an angle of 39.21 degrees with respect to the horizontal and a speed of 101.5 mph. What is the magnitude of the impulse received by the ball?
Explanation / Answer
v=24.9+8.7=33.6 so time to fall=sqrt(2h/g)=.553 so D=vt=18.6 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.