An automobile with a mass of 1000kg, including passengers, settles 1.0cm closer
ID: 1768119 • Letter: A
Question
An automobile with a mass of 1000kg, including passengers, settles 1.0cm closer to the ground for every 100kg of additional passengers. It is driven at a constant horizontal speed of 20km/hr over a washboard road with sinusoidal bumps. The amplitude and wavelength of the bumps are 5.0cm and 20cm respectively. The distance between the front and back wheels is 2.4m.
Find the amplitude of oscillation of the car assuming it operates as an undamped driven harmonic oscillator. Neglect the mass of the wheels and assume that they are always in contact with the road.
Explanation / Answer
kx=mg
k(x-0.01)=(m+100)g
solving above two equations we get K=9.8*10^4 Nm
Frequency of bumps:
y(t)=cos(?t)
where:
?=2?f
The car travels at 5.5m/s
at 1bump/0.2m multiply it by the velocity and the frequency is 27.7 bumps/sec; hence
?=27.7?2??=1.74?10^2rad/s
and the forcing function is
y(t)=0.05kcos(174t)
y(t)=4900cos(174t)
forces acting are :
gravity
spring force
and the forcing frequency
my"=?mg+ky+4900cos(174t)
y"?W0^2y=?g+4900cos(174t)/m
where W0=sqrt(k/m)
calculating steady state solution:
y(t)=A+Bsin(174t)+Ccos(174t)
?174^2Bsin(174t)?174^2Ccos(174t)+W0^2A?W0^2Bsin(174t)?W0^2Ccos(174t)=4.9cos(174t)?g
comparing linear and trignometric terms from both side of the equation we get :
A=-W0^2/g
B=0
174^2C?W0^2C=4.9
Hence
C=4.9/(-174^2+98)
which is equal to 0.161mm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.