An automobile of mass m = 1100 kg is being towed by a truck whose driver observe
ID: 1583086 • Letter: A
Question
An automobile of mass m = 1100 kg is being towed by a truck whose driver observes that the tension in the rope is T = 3800 N while the rig (truck plus car) is uniformly accelerating such that its velocity increases from vi= 5 m/s to vf= 1.9*vi over the time interval t = 5 s. The wheels turn without slipping on the road and there is some friction within the car.
1) How far does the car travel in this time interval?
d = ? m
2) What is the work done on the car by the rope?
Wrope = ? J
3) What is the work done to overcome friction in the car?
Wfriction = ? J
a . -Explanation / Answer
1) vf = vi + a t
(5 x 1.9) = 5 + 5 a
a = 0.90 m/s^2
vf^2 - vi^2 = 2 a d
(1.9 x 5)^2 - 5^2 = 2(0.90)(d)
d = 36.25 m
(2) W = T.d = 3800 x 36.25
= 137750 J
3) work done by tension + work doneby friction = change in KE
137750 + ( - W) = 1100( (1.9 x 5)^2 - 5^2)/2
W = 101862.5 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.