An automobile of mass 1500kg traveling at 24 m/s crashes into a similar parked a
ID: 2062987 • Letter: A
Question
An automobile of mass 1500kg traveling at 24 m/s crashes into a similar parked automobile. The two automobiles remain joined together after collision. Suppose that the collision lasts for 0.020 s, and suppose that during this time interval the joined automobiles are sliding with locked wheels on the pavement with a coefficient of friction uk=0.75. What change of momentum and what change of speed does the friction force produce in the joined automobiles in the interval of 0.020 s?change in p=_______kg*m/s
change in v=_______m/s
Explanation / Answer
friction force = *N
= 0.75 * 3000 *9.81 N
= 22072.5 N
impulse = force * time
= 22072.5 * 0.020
= 441.45 N.s
impulse = change in momentum = 441.45 Kg.m/sec
= 441.45 N.s = 3000*V
V = 0.14715 m/sec
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.