Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Use the exact values you enter in previous answer(s) to make later calculation(s

ID: 1430620 • Letter: U

Question

Use the exact values you enter in previous answer(s) to make later calculation(s). Consider a lightbulb rated for a power P_bulb = 60 W. This lightbulb consumes a certain amount of electrical energy in eight days of use. Find the height h through which the lightbulb would have to fall for the change in gravitational potential energy to equal the electrical energy consumed by the lightbulb. (The mass of the lightbulb is Compare this answer to the height of Mount Everest. Assume you can use the relation PE_grav = mgh. (The height of Mount Everest is 8.85 times 10^3 m.)

Explanation / Answer

energy = power x time

time, t = 8 days = 8 x 24 x 3600 s

Energy = 60 x 8 x 24 x 3600 = 41.472 x 10^6 J

Gravitational PE = mgh

41.472 x 10^6 = 0.150 x 9.8 x h

h = 2.82 x 10^7 m .....Ans


ratio = (2.83 x 10^7 ) / (8.85 x 10^3) = 3187.82

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote